UWAGA
ZBIORNIKI MZW OBJĘTE SĄ MONITORINGIEM 24 H
Administratorem danych osobowych jest Komendant Straży Miejskiej w Wieliczce oraz Małopolski Związek Wędkarski
- Zezwolenie niniejsze uprawnia do dokonywania amatorskiego połowu ryb na wodach użytkowanych przez Małopolski Związek Wędkarski, zgodnie z załączonym wykazem wód udostępnionych do amatorskiego połowu ryb stanowiącą integralną część zezwolenia.
- Zezwolenie zabezpieczone hologramem dla osób poniżej 14 roku życia, osoba ta może wędkować tylko pod opieką osoby posiadającej aktualne roczne zezwolenie MZW.
- Zezwolenie jest bezpłatne i obowiązuje Całkowity Zakaz Zabierania Ryb.
Osoba wykupująca zezwolenie zobowiązana jest do uiszczenia opłaty na działalność stowarzyszenia zgodnie z obowiązującą stawką
- ZEZWOLENIE NIE UPRAWNIA DO DARMOWEGO WJAZDU NA STREFĘ REKREACJI NA ZBIORNIKU BRZEGI.
- Osoby naruszające w/w zapis grozi całkowita utrata zezwolenia i zakaz sprzedaży zezwolenia w przyszłości.
- Warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb reguluje:
- Ustawa o Rybactwie Śródlądowym z 18.04.1985r. z późniejszymi zmianami oraz przepisy wydane na jej podstawie
- Zezwolenie na amatorski połów ryb na wodach udostępnionych do połowu przez Zarząd MZW w Wieliczce w 2025 r wydane na podstawie art.7 ust 2a ustawy z dnia 18.04.1985r. o rybactwie śródlądowym, a przyjęte uchwałą zarządu MZW w Wieliczce nr 01/11/2024 z dnia 26.11.2024r
- Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb MZW
- MZW zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w ciągu roku do niniejszego zezwolenia bez prawa do odszkodowania w razie zaistnienia przyczyn od niego niezależnych. Ze zmianami można zapoznać się na stronie https://wedkarstwo-malopolska.pl/
- Nabycie zezwolenia jest równoznaczne z akceptacją powyższych warunków.
Podstawowe warunki dokonywania amatorskiego połowu ryb.
- Rodzaje wód i przynęt określa załącznik nr 1. do niniejszego zezwolenia. Wody niewymienione w załączniku nr.1 nie są udostępnione do amatorskiego połowu ryb.
- Na wodach użytkowanych przez MZW obowiązuje rejestr połowu ryb tabela nr.1. Rejestr ten musi być prowadzony zgodnie z instrukcją prowadzenia rejestru połowu ryb.
- Na zbiornikach obowiązuje strefa ciszy. Każdy wędkarz ma prawo i obowiązek kontroli drugiego wędkarza w razie widocznego łamania regulaminu.
Zezwala się :
- na połów jedną wędką od świtu do zmierzchu,
Zabrania się:
- zabierania ryb na wszystkich zbiornikach MZW.
- połowu na żywą i martwą rybkę oraz jej części na wszystkich zbiornikach MZW.
- połowu metodą spinningową na zbiornikach: Brzegi oraz Bonarka.
- połowu metodą spinningową na zbiorniku Lin w Gdowie oraz Szlachetny w Krakowie w okresie 01.01 – 30.04.
- używania drewnianych podpórek.
- połowu przy użyciu kuszy.
- budowy pomostów.
- używania sprzętu pływającego.
- przywożenia śmieci z zewnątrz.
- wędkowania po zarybieniu nie dłużej niż przez 48 godz.
- połowu w tarliskach.
- wstępu na wyspy.
- parkowania pojazdów w bezpośrednim sąsiedztwie wody minimum 10 metrów (nie dotyczy parkingów i dróg oraz osób prowadzących czynności kontrolne, prace gospodarcze zlecone przez użytkownika i zarybiania).
- stosowania plecionki jako linki głównej. Dozwolone jest zastosowanie na zestawie końcowym : leadcore do 70 cm oraz przyponu z plecionki do 25 cm długości.
Obowiązki:
- każdy wędkarz podczas dokonywania połowu ryb ma obowiązek posiadania i używania maty wędkarskiej na stanowisku dotyczy wszystkich łowisk MZW (nie dotyczy spiningu)
- posiadanie podbieraka na stanowisku
- posiadanie wypychacza na stanowisku
- zamykanie szlabanów na Grabówkach oraz wjazdu na cypel Brzegi
- sprzątanie na stanowisku w promieniu 10m przed i po skończonym łowieniu (opakowania po zanęcie, szklane i metalowe). Nie stosowanie się grozi utratą zezwolenia.
- każdy wędkarz zobowiązany jest do zabierania śmieci z łowiska
Warunkiem otrzymania zezwolenia w 2026 roku jest zwrot zezwolenia za 2025 rok. Nie przestrzeganie warunków zezwolenia przez osobę dokonującą amatorskiego połowu ryb stanowi naruszenie ustawy o Rybactwie Śródlądowym. Nie przestrzeganie ustaleń zawartych w regulaminie grozi utrata zezwolenia bez odszkodowania oraz odmowy wydania nowego zezwolenia. MZW nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne wypadki w czasie wędkowania. Osobie posiadającej zezwolenie na amatorski połów ryb wędką i naruszającej jej warunki osoby upoważnione do kontroli mogą odebrać zezwolenie za potwierdzeniem.
Załącznik nr 1.
Instrukcja prowadzenia rejestru połowu ryb:
- Przed przystąpieniem do połowu ryb należy wypełnić długopisem w rejestrze kolumny: data połowu, dzień, miesiąc i symbol łowiska. Symbol łowiska znajduje się w wykazie wód.
Wody nizinne przynęty naturalne i sztuczne. Wykaz wód udostępnionych do amatorskiego połowu ryb wraz z symbolami łowisk i dozwolonymi przynętami na wodach użytkowanych przez MAŁOPOLSKI ZWIĄZEK WĘDKARSKI.
Symbol łowiska:
GD – zbiornik „Lin” w Gdowie,
BR – zbiornik Brzegi,
GR – zbiornik Grabówki(Duży i Mały staw),
LE – zbiornik Lednica,
PR – zbiornik Park Mickiewicza,
BO – zbiornik Bonarka,
SZ – zbiornik Szlachetny,
Ważne telefony:
999 – Pogotowie Ratunkowe
998 – Straż Pożarna
997 – Policja
12 289-12-27 – Komenda Powiatowa Policji w Wieliczce
12 288-21-05 – Straż Miejska Wieliczka
Państwowa Straż Rybacka – Małopolska Komenda Wojewódzka PSR w Krakowie tel.12 392-13-20, 12 392-13-18, tel. patrolowy 691-349-961
Komendant Grupy Terenowej SSR przy MZW Wieliczka – 606-755-931
Małopolski Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie tel.12 616-05-46